JAK WYZNACZYĆ TRASĘ PODRÓŻY KAMPEREM?

 

 

Któż z nas nie chciałby podróżować jak rok długi i szeroki, na dodatek zawsze wtedy, kiedy tylko dusza zapragnie? Myślę, że wielu w tej chwili na głos wypowiedziało:
„ja chcę!”.

grazynaschneider planowanie podróży

Niestety, marzenia marzeniami, a rzeczywistość rzeczywistością. Często bolesną. Większość z nas ograniczona jest przepisowym czasem urlopu i, co więcej, te dwadzieścia kilka dni, które może sobie „wybrać” na „przyjemności”, przeznaczyć musi jeszcze na dni między świętami, ewentualne inne okazje, wszelkie wypadki losowe… wymieniać można by długo. Sens natomiast jest taki, że szczęśliwi są ci, którzy na jednorazowy wyjazd mogą przeznaczyć trzy tygodnie w roku

Żeby wykorzystać tak ograniczony czas do maksimum, warto odpowiednio zaplanować całą podróż. Jak to zrobić?

 

ZASTANOWIĆ SIĘ CZY SIĘ NIE ZASTANOWIĆ?

Oczywiście – zastanawiać się.

Wyjazd powinien być przemyślany. Nie chodzi jednak o to, aby zaplanować każdy dzień od świtu do zmierzchu, ale aby przygotować się na różne jego scenariusze. Na to, żeby – jeśli w jednym miejscu nieustannie będzie padał deszcz albo że teren okaże się mało interesujący – mieć w zanadrzu wiedzę o innych atrakcjach, które można by zobaczyć, nie przemieszczając się jednocześnie za daleko. Żeby zawsze podróżować z notatnikiem wypełnionym adresami oraz numerami telefonów: do ambasad, do konsulatu, do osób znajomych, które mieszkają być może akurat w danym państwie, na pogotowie, pomoc techniczną itd.

Kolejną rzeczą jest kierowanie się zarówno sercem jak i rozumem. Nie warto jeździć w te miejsca, w które niekoniecznie się chce. Lepiej wybierać takie, które interesują, pociągają. Z drugiej strony jednak trzeba mieć na względzie czas i dystans, jaki się ma do pokonania.

Jazda do Gruzji przez pół kontynentu wtedy, kiedy ma się do dyspozycji zaledwie tydzień, nie jest do końca mądrym pomysłem. To przykład skrajny, niemniej jednak dość dobrze obrazujący to, co mam na  myśli.

 

MAPY  I  PRZEWODNIKI                                

   mapy 001

Kiedy już zdecydujesz się mniej więcej, dokąd chcesz pojechać, znajdź odpowiednie materiały. Przede wszystkim, nawet jeśli dysponujesz gps-em, wyposaż się w dokładną i aktualną (!) mapę samochodową. Jeżdżenie z dziesięcioletnimi mapami może doprowadzić Cię w miejsca, z których nie będziesz miał jak wyjechać albo przez które nadrabiać będziesz musiał drogi. Jeśli mapa będzie uaktualniona, niejednokrotnie może Cię ona uratować. Nie pokładaj całej nadziei w gps-ie – ma on bowiem to do siebie, że potrafi odmówić posłuszeństwa wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebny.

 

 

To samo dotyczy przewodników. Nawet te przestarzałe o trzy, cztery lata bywają niedokładne i przez to wysłać Cię mogą tam, gdzie wcale nie jest już atrakcyjnie. Mniejszym problemem – patrząc z perspektywy jeżdżenia kamperem – jest jednak to niż przeoczenie wygodnej drogi ze względu na fakt, że nie została ona jeszcze zarejestrowana na mapie starej daty.

 

Sprawdzaj też (obecnie najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy jest po prostu Internet, nie lekceważ go!), jakie warunki panują na drogach, którymi chcesz jechać. Wiele zależy od pory roku – staraj się nie wybierać na wycieczki w zimne rejony (jak choćby do Rosji czy Estonii w porze innej niż letnia) albo w te, gdzie pada zbyt obfity deszcz i przejezdność jest ograniczona. To odbierze Ci całą przyjemność podróżowania.

 

DOWIEDZ  SIĘ JAK  NAJWIĘCEJ  O MIEJSCU ,   W KTÓRE  JEDZIESZ……

Wyjazd do obcego kraju to nie tylko sprawdzenie mapy i przeczytanie przewodnika. To też poznawanie innej kultury od wewnątrz. Dla tych, którzy nie wierzą: tak, już w samej Europie zwyczaje i tradycje są czasem tak różne w poszczególnych krajach czy regionach, że trudno się nadziwić, jak w ogóle jest to możliwe w dobie niesamowicie postępującej globalizacji i uniformizacji.

plac św

Dla Ciebie, jako osoby przemieszczającej się kamperem, jedną z najważniejszych informacji będzie ta dotycząca kultury poruszania się po drogach. Niemcy jeżdżą ostrożnie i przepisowo, Portugalczycy mają w zwyczaju przekraczanie dozwolonej prędkości, Grecy nadużywają klaksonu i nie zwracają uwagi na „drobiazgi” takie jak podwójna ciągła. Lepiej więc nastawić się na określony styl jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż.

camping Malbork grazynaschneider

Dobre rozplanowanie trasy dotyczy też wyjazdów krótszych. Podróżujący kamperami myślą często, że skoro dystans nie jest duży, nie trzeba aż tak bardzo zwracać uwagi na drogę, po której się (po)jedzie. I wtedy najczęściej, zupełnym przypadkiem, lądują na ulicy biegnącej w przeciwnym kierunku do tego, który powinien zostać obrany. A przecież im mniej czasu spędzisz na błądzeniu i szukaniu właściwej drogi, tym więcej będziesz mógł cieszyć się zwiedzaniem nowych miejsc oraz odpoczynkiem w pięknych sceneriach.

chorwacja grazynaschneider

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Śledzik

2 komentarze to “JAK WYZNACZYĆ TRASĘ PODRÓŻY KAMPEREM?”

 1. Piotr 25/03/2013 1:22 PM #

  Bardzo ciekawy artykuł od strony praktycznej. Planowanie ogólne tak ale nie co do godziny. W końcu dom mamy ze sobą. Przed moimi wyjazdami camperem planuję bardzo podobnie. Przewodniki a szczególnie mapy w nawigacji koniecznie muszą być aktualne! We Francji i Włoszech bardzo należy zwracać uwagę na znaki dotyczące zakazu wjazdu i postoju camperów. Bardzo sympatyczne zdjęcie z Wenecji. Pozdrawiam i życzę wielu udanych wyjazdów.

 2. Karol 08/01/2017 11:35 AM #

  Szanowna Pani Grażynko, planuję w tym roku jechać z córkami (6 i 11 lat) ze Słupska do Genuii, dalej okolice; Grimaud, Montpellier, Carcassone, Girona, Barcelona, Tarragona, Olivia Playa, Alicant, Malaga, Albufeira, Lagos, Lizbona, Porto i przez Leon, San Sebastian, La Rochelle do Paryża (Disneylend), powrót przez Hanower do domu. Planuję wyjechać 30 czerwca a wrócić w ostatniej dekadzie sierpnia. W roku 2016 byłem pierwszy raz kamperem za granicą kraju w Chorwacji na wyspie KRK i dalej we Włoszech na campingach Tenuta Primera, Italy, Union Lido i San Benedetto nad jeziorem Grada.
  Czy mogłaby Pani coś mi podpowiedzieć – doradzić.
  Serdecznie pozdrawiam Karol.

Leave a Reply

CommentLuv badge