MACHU PICCHU – ŚWIĘTA GÓRA

Machu Picchu  –  najlepiej zachowane miasto Inków. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m. Miasto zbudowano według kompleksowo opracowanych planów w II połowie XV wieku, podczas panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti.Yupanqui (1438 – 1471). Pełniło wówczas funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze, oraz opiekunowie tutejszych świątyń

 

Wsiadamy do pociągu, który powiezie nas 112 km w górę do Machu Picchu.

 

 

 

Opuszczamy Cusco.

Za oknem widzimy rzekę Urubambę.

Teraz jest spokojna i łagodna, jednak przy większych opadach deszczu jest bardzo niebezpieczna.


Zdjęcie PERU > Machu Picchu > Machu Picchu > Rzeka

Powyżej  kipiąca rzeka Urubamba po obfitych opadach. Potrafi naprawdę być bardzo niebezpieczna!!!

 

 

Jesteśmy na miejscu. Teraz autobusy zawiozą nas w górę….Machu Picchu jest w zasięgu naszego wzroku. Nie możemy się doczekać….

 

Miasto składało się z dwóch części. W Górnej, zwanej hanman, znajdowały się: Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski oraz Intihuatana, największa inkaska świętość.

W Dolnej mieściły się domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne. Na stromych zboczach otaczających miasto znajdowały się tarasy uprawne o szerokości 2-4 m., z pionowymi ścianami między nimi wzniesionymi z kamieni.  Z nieznanych powodów miasto opuszczono ok. 1537 r.

Prawie wszystkie ważne obiekty były poświęcone kultowi słońca. Jest tu Świątynia Słońca – jedyny w Machu Picchu budynek wzniesiony na planie półokręgu (podobny do Coricanchy w Cuzco). Jedno jej okno wychodzi na wschód – podczas zimowego przesilenia 21 czerwca promienie wschodzącego słońca przechodzą dokładnie tędy. Drugie, skierowane bardziej na południe, przepuszcza ów promień podczas letniego przesilenia 21 grudnia. W ten sposób Inkowie byli w stanie wyznaczyć pory roku. Umieli też wyznaczać ruchy słońca, księżyca i gwiazd, określać dni i miesiące.

Wędrujemy z moją ukochaną siostrą Jolą, która osiedliła się w Ekwadorze.

 

Badania archeologiczne ujawniły, że znaczącą większość pochowanych w Machu Picchu stanowiły kobiety (na dziesięć szkieletów tylko jeden należał do mężczyzny).

Dało to podstawę do stwierdzeń, że Machu Picchu było sanktuarium Dziewic Słońca, a nie typowym miastem czy twierdzą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruiny położone na zboczach góry    Machu Picchu, z trzech stron otoczone są granitowym, urwistym kanionem rzeki Urubamba. W czasach inkaskich miasto otoczone było kamiennym murem, przez który prowadziła tylko jedna brama.

Najpiękniejsze budowle znajdują się w zachodniej części tzw. sektora miejskiego, a tworzy je zbudowane z białego granitu sanktuarium,

półokrągły bastion Torreón,

 

oraz świątynia Trzech Okien.

Na szczycie pobliskiego im wzgórza znajduje się intihuana – kamienny zegar słoneczny.

Ruiny odkryte w 1911 r. przez amerykańskiego archeologa Hirama Binghama należą do największych atrakcji turystycznych nie tylko Peru, ale całej Ameryki Łacińskiej.

Granitowe bloki wciąż przylegają do siebie tak, jak chcieli tego inkascy budowniczowie, absolutni mistrzowie swego fachu.Tak starannie szlifowali krawędzie, że między bloki – mimo że nie używali żadnej zaprawy – trudno wetknąć choćby ostrze noża.

 

 

 

 

Zagubione miasto Inków- Machu Picchu , odkryte dopiero w 1911 roku. To miejsce magiczne….dla tych, którzy widza je na zdjęciu  –  piękny obrazek , może nawet kicz. Dla tych , którzy tu byli – najpiękniejsze miejsce na świecie. Miejsce zachwycające, uduchowione, majestatyczne……prawdziwy cud świata.

Zadowoleni wracamy ……….

 


 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Śledzik

Tags:

About Grażyna Schneider

MAM SIEDZIEĆ W MIEJSCU ? A KTO BĘDZIE W TYM CZASIE ZDOBYWAŁ ŚWIAT ? Jestem osobą pełną energii i wiem, dokąd zmierzam. Nie straszne mi wyzwania, zarówno biznesowe, jak i te życiowe. Wszystko mnie pasjonuje, więc zdobywam świat pełnymi garściami. Zrób to samo!!!

6 komentarzy to “MACHU PICCHU – ŚWIĘTA GÓRA”

 1. Christoper 06/07/2014 1:25 AM #

  It’s hard to find your articles in google.
  I found it on 17 spot, you should build quality backlinks , it will help you to increase
  traffic. I know how to help you, just search in google – k2 seo tricks
  ChristoperNowy wpisChristoperMy Profile

 2. Celinda 24/08/2014 3:05 AM #

  I read a lot of interesting articles here. Probably you spend a lot of time writing,
  i know how to save you a lot of time, there is an online tool
  that creates high quality, google friendly posts in minutes, just search in google – laranitas free content source
  CelindaNowy wpisCelindaMy Profile

 3. Wojciech 24/11/2014 3:32 PM #

  Może kiedyś i ja się tam wybiorę. Mnie osobiście poza pięknym widokiem interesuje obróbka tamtejszych kamieni. Wydaje się, że użyto technologi o której człowiek współczesny zapomniał.

  Gratuluje bajczanych fotek.
  WojciechNowy wpisHomo Denisovan, Czyli „człowiek Ałtajski”My Profile

 4. Cate 07/07/2015 9:35 AM #

  Świetne miejsce, a zdjęcia rewelacyjne. Byłam kiedyś na Machu Picchu i powiem Wam, że jest to jedna z wycieczek, których nie zaponę do końca życia.

 5. Łukasz 14/07/2015 7:57 AM #

  Może kiedyś uda mi się pojechać do Machu Picchu. Zobaczyć to wszystko z bliska, a nie na samych zdjęciach.

 6. Piotr 25/08/2016 8:34 AM #

  Jeszcze nigdy nie widziałem takich zdjęć tego miejsca. To bardzo pozytywne zobaczyć to z perspektywy zwykłego turysty.

Leave a Reply

CommentLuv badge