NAZCA

Rano wyjazd na lotnisko. Mała awionetka zabiera nas na lot ponad starożytnymi liniami na pustyni Nazca. Pilotuje sympatyczny pan kapitan.

Tylko z góry można zobaczyć to zadziwiające dzieło starych kultur. Do dzisiaj linie wywołują wiele emocji i nadal pozostają zagadką…. Istnieją od ponad 2400 lat.

startujemy……

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

Wysiadamy i tak właściwie to nam jest niezbyt dobrze……..

 

 

 

 

Następnie jedziemy na pustynię, gdzie zwiedzamy cmentarz Chauchilla kultury Nazca.

 

Jest to miejsce, gdzie właściwości klimatu spowodowały naturalną mumifikację ciał. Zachowały się mumie, oraz tkaniny w dobrym stanie.

 

 

 

 

Do niedawna obszar ten był intensywnie dewastowany i grabiony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po pustynnych emocjach odwiedzamy warsztat garncarski  gdzie oglądamy jak dawniej wyrabiano charakterystyczną ceramikę kultury Nazca.

 

 

 

 

 

 

Udajemy się też do warsztatu złotniczego, gdzie w prosty, lecz pracochłonny i niebezpieczny sposób, uzyskuje się złoto z rudy, wydobywanej w prymitywnych warunkach w okolicznych górach. Pracują tu dzieci, a złoto odzyskuje się przy pomocy rtęci.

 

Inną atrakcją Nazca są starożytne kanały – akwedukty Cantallo, używane do nawadniania pól od czasów preinkaskich. W ich konstrukcji można zauważyć doskonałą technikę budowlaną. Obecnie dzięki tym kanałom okolice Nazca są ośrodkiem produkcji bawełny. W pobliżu miasta znajduje się najwyższa wydma na świecie -Cerro Blanco (2078 m n.p.m.)

W drodze powrotnej napotykamy przydrożnych tubylców sprzedających swoje piękne dzieła.   

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Blogger.com
  • Śledzik

Tags:

About Grażyna Schneider

MAM SIEDZIEĆ W MIEJSCU ? A KTO BĘDZIE W TYM CZASIE ZDOBYWAŁ ŚWIAT ? Jestem osobą pełną energii i wiem, dokąd zmierzam. Nie straszne mi wyzwania, zarówno biznesowe, jak i te życiowe. Wszystko mnie pasjonuje, więc zdobywam świat pełnymi garściami. Zrób to samo!!!

One Response to “NAZCA”

  1. Fausto 31/07/2012 2:16 AM #

    Dawno nie czytałem takiego idealnego newsu, pomysłowe jest to co piszesz. mam nadzieję, że wprowadzisz jeszcze coś na ten temat.

Leave a Reply

CommentLuv badge