WENECJA


WENECJA

Wenecja  od X wieku była największą potęgą morską tego regionu.Kontakty kupieckie ze Wschodem i udział Wenecjan w krucjacie w 1204 roku przyniosły miastu bogactwo i potęgę, osłabione dopiero po paru stuleciach przez rywali z Europy i Turków.

Dziś Wenecja związana jest ściśle z Venetto , regionem rozciągającym się od nadrzecznych równin po Dolomity.

                                           Basilica di San Marco

Wenecja jest jednym z niewielu miast , które można określić mianem wyjątkowych. Wbrew wszelkim przeciwnościom losu wciąż trwa- zbudowana  na błotnistych brzegach , zalewana falami przypływu Adriatyku, regularnie nękana powodziami. W średniowieczu, pod rządami kolejnych dożów , Wenecja budowała swą potęgę i umacniała wpływy na całe Morze Śródziemne- aż po Konstantynopol. Niezmierne bogactwo miasta jest widoczne w jego sztuce i architekturze.
Bogactwo samej tylko bazyliki  św. Marka uzmysławia jak ważną pozycję  wśród ówczesnych potęg zajmowała Wenecja od XII do XIV wieku. Tracąc stopniowo znaczenie ,ugieła się ostatecznie przed Napoleonem w 1797 roku, a w 1866 została przyłączona do królestwa Włoch.
Wenecji przypadła zupełnie nowa rola. Jej pałace stały się muzeami, sklepami, hotelami, a klasztory zamieniono w ośrodki konserwacji dzieł sztuki. Ale w ciągu 200 lat tkanka miasta uległa tylko niewielkim zmianom.
W zaułkach jak niegdyś rozbrzmiewają odgłosy kroków i śpiewne nawoływania gondolierów. Jak przed wiekami ludzie chodzą po tych samych wydeptanych uliczkach.
 Most Westchnień-łączył Pałac Dożów  z więzieniem. Jego nazwa pochodzi podobno od westchnień więźniów prowadzonych na przesłuchania.
Co roku ponad 14 milionów turystów poddaje się urokowi tego niezwykłego miasta, którego ulice są ” pełne wody” i w którym chwała dni minionych wyziera z każdego zaułka.
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Śledzik

Tags:

About Grażyna Schneider

MAM SIEDZIEĆ W MIEJSCU ? A KTO BĘDZIE W TYM CZASIE ZDOBYWAŁ ŚWIAT ? Jestem osobą pełną energii i wiem, dokąd zmierzam. Nie straszne mi wyzwania, zarówno biznesowe, jak i te życiowe. Wszystko mnie pasjonuje, więc zdobywam świat pełnymi garściami. Zrób to samo!!!

3 komentarze to “WENECJA”

 1. Reishi 26/09/2014 9:21 AM #

  Wenecja to dobre miejsce na miodowy miesiąc 🙂
  ReishiNowy wpisProgram pc dla grzybiarzy – GrzybiarzMy Profile

 2. laleczka 13/05/2015 1:22 PM #

  Niesamowite zdjęcia. Bardzo chciałabym pojechać do Wenecji,zobaczyć piękne i kolorowe gondole 🙂
  laleczkaNowy wpismySales w pigułce – lekarstwo na wzrost efektywności Twojej Firmy, część 2My Profile

 3. Justyna 06/07/2015 8:07 AM #

  Piękne zdjęcia, i czekam aż uzbieram tyle by móc ją porządnie zwiedzić. I nacieszyć się widokami.

Leave a Reply

CommentLuv badge