WŁOCHY- CARRARA, KRAINA MARMURÓW

Carrara jest położona w środkowych Włoszech, w regionie Toskanii i w prowincji Massa-Carrara. Leży w kotlinie górskiej u stóp Alp Apuańskich i w odległości 7 km od Morza Liguryjskiego.

13 widok z samolotu na trasie Poznań - Rzym

Carrara słynie na cały świat ze swego marmuru. Od stuleci tutejszy kamień, niemal bez skaz, ceniony był przez sławnych rzeźbiarzy, od Michała Anioła,

                                             

po Henry’ego Moora, angielskiego rzeźbiarza XX wieku. Około 400 kamieniołomów wokół miasta pochodzi jeszcze z czasów rzymskich; jest to więc jeden z najstarszych na świecie, działających bez przerwy ośrodków przemysłowych.

 

Wiele warsztatów i pracowni kamieniarskich  w mieście udostępnianych jest zwiedzającym, można tam obserwować jak obrabia się marmur i kwarcyt.


                                                   

 

 

                                                                                 

 

Gigantyczne tarasy wykute w   marmurowych skałach, piętrzą się na wysokość dwustu metrów. Po kamiennych półkach kursują potężne buldożery. Bloki marmuru wycina się   stalową liną nabijaną diamentami. W kamieniołomach unoszą się tumany białego pyłu irozlega się ogłuszający hałas.

Na szczęście wybraliśmy się tu w niedziele, dookoła panowała cisza  i wówczas poczuliśmy jak wielka energia emanuje z tego miejsca.


 

Jesteśmy w Carrara-kamieniołomach , do których  przybywał Michał Anioł, by tu wybierać bloki marmurowe do swoich rzeźb.

W kamieniołomach……

Miejscowego marmuru  użyto do ozdoby  katedry stojącej na Piazza del Duomo. Szczególnie efektownie prezentuje się jej romańska fasada ozdobiona delikatną rozetą.

Poniżej dom w którym zatrzymywał się  Michał Anioł , gdy przybywał wybierać marmur , oraz narzędzia, którymi rzeźbił swoje dzieła.                

 

Żegnaj Carraro…..

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Śledzik

Tags:

About Grażyna Schneider

MAM SIEDZIEĆ W MIEJSCU ? A KTO BĘDZIE W TYM CZASIE ZDOBYWAŁ ŚWIAT ? Jestem osobą pełną energii i wiem, dokąd zmierzam. Nie straszne mi wyzwania, zarówno biznesowe, jak i te życiowe. Wszystko mnie pasjonuje, więc zdobywam świat pełnymi garściami. Zrób to samo!!!

5 komentarzy to “WŁOCHY- CARRARA, KRAINA MARMURÓW”

 1. AnnaKokocińska 27/02/2012 4:27 PM #

  Grażynko jesteś doskonałym przykładem na to, że będąc Polką można mieć emeryturę jak na zachodzie:) Czyli podróże i radość życia! Będę częściej zaglądać na Twój blog, Pozdrawiam!
  AnnaKokocińskaNowy wpisJakie są 3 kroki do sukcesu w MLM? – odpowiada Marek Olejniczak.My Profile

 2. Grażyna Schneider 27/02/2012 10:39 PM #

  dziękuje Aniu, pewnie jeszcze te moje wpisy nie są tak profesjonalne, ale myślę , że z czasem dojdę do perfekcji. Niestety trzeba na to czasu i doświadczenia, zaglądaj, proszę serdecznie zapraszam i pozdrawiam

 3. Banners Broker 27/05/2012 10:53 AM #

  Nawet dobre, nie ma sie do czego przyczepic, a da sie wyniesc wiecej.

 4. Anna 13/07/2015 10:21 AM #

  Piękne widoki, pierwsza fotografia zwłaszcza zabiera dech w piersiach.
  AnnaNowy wpisRuszyła strona Irdis BHPMy Profile

 5. Joanna 12/06/2018 8:34 AM #

  Wspaniałe relacje z Włoch, aż chce się ruszyć samemu tam i to zaraz! Poszukuję informacji na temat włoskiego pochodzenia puf i worków sako. Może spotkałaś się z jakimiś informacjami na ten temat? Zapraszam do siebie: https://pufyecopuf.blogspot.com/

Leave a Reply

CommentLuv badge